See ahavoiduttava on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ahavoiduttava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present passive participle"
},
"expansion": "ahavoiduttava",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ahavoiduttav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"present passive participle of ahavoitua"
],
"id": "en-ahavoiduttava-fi-verb-jpsuKniO",
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"present"
]
}
],
"word": "ahavoiduttava"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ahavoiduttava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttavinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present passive participle"
},
"expansion": "ahavoiduttava",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ahavoiduttav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present passive participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"present passive participle of ahavoitua"
],
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"present"
]
}
],
"word": "ahavoiduttava"
}
Download raw JSONL data for ahavoiduttava meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.